خانه ارتباط با ما ورود هنرمندان
خانه بهار

سومین جشنواره هنرهای شهری مشهد

پروژه های دانشجویی هنر شهری


تجربه و ایده پردازی در فضای دانشجویی/دانشــگاهی همــواره آغازگــر جریان هــای پیشرو و خلاقانه بوده است. اثری که کنشــگران آن بــا توجــه بــه دانــش، تجربه و خلاقیت در فضای دانشگاهی تولید می کنند با شیوه و نگاه نو می تواند ساحت جدیدی از هنر شهری را به نمایش بگذارد.

 

دریافت راهنمای جشنواره

دریافت راهنمای ثبت نام

 

پروژه های دانشجویی هنر شهری
این بخش از جشنواره با توجه به ظرفیت مناسب فضای دانشگاهی هنر در کشور، به ارائه طرح در قالب پروژه های دانشجویی در قالب های هنری ذیل می باشد.
 

آذین بندی و تزیینات شهری

نقاشی دیواری

گرافیک

متقاضیان شرکت در بخش دانشگاهی صرفا می بایست در قالب گروهی (حداقل ۳نفر) فعالیت و پیشنهاد طرح نمایند.

رقابت دراین بخش از جشنواره صرفا در حوزه داوری طرح های ارسالی تیم های هنری برگزار می گردد و تصمیم گیری در خصوص اجرای آثار منتخب و تیم های اجرا کننده آثار در صورت لزوم با انتخاب شهرداری مشهد می باشد.  

بخش آذین بندی

دریافت تصاویر بلوار وکیل آباد          دریافت تصاویر خیابان امام رضا (ع)

 

این بخش مشخصاً شامل آذین‌ها و آرایه‌های قابل پیوست بر سازه‌های شهری یا عناصر و نگاره‌هایی است که بتواند نازیبایی‌های شهری را به زیبایی تبدیل کند. اداره هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد پذیرای آثار تیم های دانشجویی درحوزه تزیینات شهری با ویژگی‌های زیر باشد:

پروژه طراحی آذین بندی خیابان کوهسنگی (میدان شریعتی تا کوهسنگی)

با موضوع محوری طبیعت و جلوه های بهاری

پروژه طراحی آذین بندی بلوار وکیل آباد (میدان آزادی تا پل مهندس پرتوی)

با موضوع محوری نوروز و آیین های نوروزی و نشاط عیدانه

پروژه طراحی آذین بندی محورهای منتهی به حرم (خیابانهای شیرازی/نواب/طبرسی/امام رضا(ع))

- با موضوع محوری ارتقا هویت دینی

شرایط و مقررات آثار ارسالی
شاخصه‌های اصلی

- استفاده بهینه از فضاها و سازه‌های شهری موجود و زیباسازی آن

- تناسب با محورهای موضوعی فراخوان و پرهیز از شخصیت‌پردازی و فضاسازی برگرفته از فرهنگ بیگانه

- برخورداری از حس شکوفایی، طراوت و تنوع رنگی متناسب با نوروز

- دارای قابلیت تکثیر و اجرای ترجیحاً ارزان و ساده

- پرهیز از ایده های تکراری 

متریال و قالب‌ها‌ی اجرا

استفاده از انواع نخ، پارچه، طناب، پلاستیک، کاغذ، برچسب، طلق و هر نوع متریال دیگر که به شیوه‌های مختلف مانند برش، دوخت، بافت، چسباندن، پانچ، رنگ‌آمیزی، گره‌زنی، چاپ و... آماده شده و می‌تواند به شیوه‌هایی همچون آویز، کلاژ، قاب، چیدمان، نقش برجسته، و... بر سازه‌ها و سطوح شهری آویخته یا نصب ‌شود.

سازه‌ها و محیط‌های شهری مورد نظر

دیوارها، پیاده‌روها، پل‌های پیاده‌رو و سواره‌رو، پله‌ها، تورهای فلزی (فنس‌ها)، نرده‌ها، زیرگذر پل‌ها، ستون‌ها و آویزهای عمودی مرتبط، ایستگاه‌ها یا هواکش‌های مترو، دیواره مسیل‌ها، میله‌های پرچم، دیواره کارگاه‌های شهری، ساختمان‌های شاخص شهر و سایر سازه‌های در اختیار شهرداری. بعلاوه نازیبایی‌های محیط شهری.

شرایط و مقررات ارسال طرح‌ها

1- طرحهای ارسالی باید در چارچوب «شاخصه‌های اصلی» مطرح شده در فراخوان، متناسب با «محورها»، «شیوه‏ی اجرایی» و «سازه های شهری» و دارای زیبایی و سادگی و تناسب با معابر و فضاهای پرتکرار یا مهم شهری باشد. همچنین طرحها باید بر اساس تصاویر واقعی از فضای شهری (مناظر، معابر و میادین پرتردد شهری و محلی) جانمایی شده باشند.

2- در تعداد طرحهای ارسالی از سوی هر یک از تیم های دانشجویی محدودیتی وجود ندارد.

3- تیم ها می بایست پس از ثبت نام از طریق ساییت جشنواره و بارگذاری معرفی نامه با امضا مدیر گروه که در آن نام استاد راهنما نیز قید گردیده، طرح های پیشنهادی خود را در قالب تصویر با کیفیت ارسال نمایند. تصویر اثر باید پوستری شامل سه عکس از زوایای مختلف و نمای سه‌بعدی طرح باشد، به نحوی که تمام ابعاد و زوایای اثر، رنگ و بافت آن قابل مشاهده باشد.

4- مالکیت معنوی آثار «منتخب»، متعلق به شهرداری مشهد خواهد شد و کپی برداری از آن برای هنرمند مجاز نخواهد بود. 

بخش دیوارنگاری 

 

دریافت تصاویر دیوارها  

 

دیوارهای شهر، بومی گسترده در تمامی نقاط، فرصت مناسبی برای ایجاد آثار هنری در بستری نو و خلاقانه می باشد. جشنواره خانه بهار سال 99 در بخش دانشگاهی محور خیابان بهار را به عنوان مکانی جهت  ایده پردازی و بازپیرایی تیمهای دانشجویی در خلق طرح های بدیع با بهره گیری از ظرفیت محتوایی مفاخر فرهنگی و ادبی شهر مشهد و با استفاده از ابزار و مصالح مختلفدر نظر گرفته است.

پروژه طراحی دیوارنگاری خیابان بهار(میدان شریعتی تا  میدان بسیج)

با موضوع محوری مشاهیر فرهنگی و ادبی شهر مشهد
نکات و شرایط مدنظر در این بخش:

1-  دانشجویان می توانند طرح های پیشنهادی خود را برای دیوارهای پیشنهاد شده ارسال نمایند. آثار ارسالی می بایست مبتنی بر ویژگی های فنی و کالبدی دیوارهای پیشنهادی طراحی گردد.

(در این بخش دانشجویان می بایست برای حداقل دو دیوار از 5 دیوار پیشنهادی، طرح های پیشنهادی خود را ارسال نمایند)

2. در تعداد طرح های ارسالی از سوی هر یک از تیم های دانشجویی محدودیتی وجود ندارد.

3. تیم ها می بایست پس از ثبت نام از طریق ساییت جشنواره و بارگذاری معرفی نامه با امضا مدیر گروه که در آن نام استاد راهنما نیز قید گردیده، طرح های پیشنهادی خود را مطابق شرایط زیر ارسال نمایند.
4- مالکیت معنوی آثار «منتخب»، متعلق به شهرداری مشهد خواهد شد و کپی برداری از آن برای هنرمند مجاز نخواهد بود.

تیم های دانشجویی لازم است پس از ثبت نام در سایت، تصاویر طرح های مد نظر خود را شامل طرح و تلفیق یا مونتاژ طرح با دیوار از زوایای مختلف با کیفیت ۳۰۰Dpi ، در فرمت jpg  و به صورت RGB در سایت بارگذار نمایند.

تیم ها می توانند در صورت علاقمندی بیانه ای به منظور تشریح ایده و بیان نکات حائز اهمیت آن جهت مطالعه داوران در قالب فایل ورد و همره با تصویر اثر ارسال نمایند. (در صورت ارسال چند طرح لازم و ارائه بیانه هر کدام، لازم است نام فایل تصویر و بیانه مرتبط با آن همنام باشد)

 

بخش گرافیک 

گرافیک شهری هر آن چیزی است که با خوانش نوشتاری و تصویری با شهروند ارتباط برقرار کند و همچون سایر حوزه های دیزاین، مساله ای را حل کند. بخشی که بسیار جایش در شهرهای ایران خالی است. جشنواره خانه بهار99، در بخش دانشگاهی در نظر دارد تا از ظرفیت تیم های دانشجویی به منظور خلق ایده ها و طرح های خلاقانه گرافیکی با هدف ایجاد نشاط شهروندی و کمک به خوانش زیباتر شهری بهره ببرد.

پروژه بخش گرافیک :
پروژه طراحی مجموعه کارت های تبریک نوروزی بهار 99  مشهد ( بسته گرافیک نوروزی)

در این پروژه ارائه بسته گرافیک نوروزی و ایده های خلاقانه با مضمون تبریک نوروز با بهره گیری از ظرفیت های محتوایی و آرائه های هنری، تاریخی، ادبی.. با هدف ارائه به شهروندان و زائرین یا اکران در بیلبوردهای شهری و بدنه های ناوگان حمل و نقل شهری مد نظر می باشد.

هر مجموعه کارت تبریک نوروزی (بسته گرافیک نوروزی) می بایست حداقل از 5 اثر مستقل تشکیل شده باشد.

شرایط و مقررات آثار ارسالی
شاخصه‌های اصلی

1- بسته گرافیک نوروزی ارسالی می بایست مبتنی بر محورهای موضوعی و محتوایی ارائه شده باشد.

(هر بسته گرافیک نوروزی می بایست متشکل از حداقل 5 طرح مستقل باشد و نه صرفا اتودهای متفاوت از یک طرح. داوری به منظور انتخاب بسته گرافیک نوروزی بر اساس بررسی همزمان آثار به صورت تک اثر و مجموع صورت می گیرد)

2- در تعداد بسته های گرافیکی ارسالی از سوی هر یک از تیم های دانشجویی محدودیتی وجود ندارد.

3- تیم ها می بایست پس از ثبت نام از طریق سایت جشنواره و بارگذاری معرفی نامه با امضا مدیر گروه که در آن نام استاد راهنما نیز قید گردیده، بسته های گرافیکی پیشنهادی خود را همراه با فرم تاییدیه استاد راهنما (برای هر بسته گرافیکی تاییدیه مجزا لازم است) مطابق شرایط زیر ارسال نمایند. 

شرایط و مقررات آثار ارسالی 

- تیم های دانشجویی لازم است پس از ثبت نام در سایت، تصاویر طرح های مد نظر خود را با کیفیت ۳۰۰Dpi ، در فرمت jpg و به صورت RGB در سایت بارگذار نمایند.

- در صورت تمایل تیم ها می توانند موکاپ کارت های تبریک یا مونتاژ طرح های خود را در فضای شهری همچون بیلبوردها یا بدنه اتوبوس ها ارائه نمایند.

  جوایز

به هر مجموعه طرح برگزیده مبلغ 60.000.000 میلیون ریال به تیم ارائه دهنده و مبلغ 20.000.000 ریال به استاد راهنمای تیم طرح پرداخت می گردد.

محدودیتی در انتخاب آثار برگزیده برای دبیرخانه برگزاری مد نظر نمی باشد.

در صورت تصمیم به اجرای اثر، بعد از بررسی و آنالیز، هزینه محاسبه و در صورت تفاهم با مجری در قالب قرارداد جداگانه  پرداخت می شود.

به منظور تشویق تیم های هنری و دانشجویان هنر و با هدف توسعه بازار و تسهیل دسترسی و کمک به معرفی ظرفیت تیم های هنری دانشجویی از بین طرح های ارسالی با نظر هیئت داورن، آثاری که واجد شرایط لازم باشد، در بخش بازار هنر شهری حضور یافته و فرصت ارائه برای مدیران هنری و زیباسازی دیگر شهرهای کشور مهیا می گردد.

گاهشمار بخش دانشگاهی:

گرافیک شهری:

آخرین مهلت ارسال طرح ها  22 دی ماه 99